NewsREGION

Episkopat o szczepionkach: budzą sprzeciw moralny. Nasi posłowie: brak słów…2 min na czytanie

0

Technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny – brzmi fragment stanowiska bp Józefa Wróbla SCJ, przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Dalej biskup wskazuje m.in., że w produkcji szczepionek w/w firm korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów.

– Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny. Katolicy nie powinni się godzić na szczepienie tymi szczepionkami – wskazuje duchowny. Zaznacza jednak, że mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są do tego wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi. Nie zmienia to faktu, że komunikat wywołał oburzenie, również wśród posłów z naszego okręgu – Killiona Munyamy i Jakuba Rutnickiego (obaj PO). 

Szczerze mówiąc nie mam słów na oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski. Jesteśmy na wojnie z niewidzialnym wrogiem. Wczoraj 803 Polaków przegrało z nim swoje życie. Polska, jako kraj przegrywa tą walkę codziennie na polu zdrowotnym i gospodarczym. Jedynym narzędziem walki z pandemią są szczepionki, bo dają nam realną nadzieję na zwrot w tej wojnie. Dzisiaj walczymy o każde ludzkie życie, potem będziemy walczyć o każde miejsce pracy, a na końcu o odbudowę zaufania do instytucji. Dzisiaj priorytetem jest ochrona życia ludzkiego przed śmiercionośnym wirusem wszelkimi dostępnymi metodami – w tym najskuteczniejszą dostępną bronią dla ludzkości jaką jest szczepionka.

Killion Munyama

Sytuacja w Polsce jest dramatyczna. Każdego dnia z powodu Covid-19 umiera kilkaset osób. Rząd nie radzi sobie z pandemią i wprowadza tylko chaos w szczepieniach. Tylko 40 proc. osób powyżej 60. roku życia jest zaszczepionych, a przecież większość właśnie z tej grupy wiekowej jest najbardziej narażona. Kościół w tym trudnym momencie powinien uczestniczyć w akcji zachęcania do szczepień, a nie jak to się dzieje w tej chwili, siać wątpliwości i zniechęcać wiernych do szczepień. W Polsce od początku pandemii zmarło ponad 60 tys. Polaków i dlatego obowiązkiem także władz kościelnych jest angażowanie i zachęcanie do szczepień. To nasza racja stanu. 

Jakub Rutnicki

Wracając do komunikatu, bp Wróbel zaznaczył, że stanowisko nie wyklucza możliwości skorzystania z obu wymienionych szczepionek. – Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowanie określonymi uwarunkowaniami mogą z nich korzystać bez winy moralnej – wskazał duchowny. Dodał jednak, że konieczne jest zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji. 

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News