NewsNOWY TOMYŚL

Ścianka wspinaczkowa, a nawet boisko do squasha. Takie atrakcje w Zbąszyniu2 min na czytanie

0

Remontowany budynek dworca w Zbąszyniu zyska kilka nowych funkcji. Będzie sala sportowo – rekreacyjna, mini siłownia, boisko do squasha, a nawet ścianka wspinaczkowa.

Remont dworca w Zbąszyniu trwa. Budynek jest duży, dlatego nie ma potrzeby, by cały przeznaczać na potrzeby podróżnych. Będzie dla nich przeznaczona środkowa, monumentalna część, a lewe skrzydło ma dzierżawić gmina. Prawą prawdopodobnie podmioty prywatne. Z inwestycji cieszy się burmistrz Tomasz Kurasiński. Podkreśla, że sukcesem jest, iż udało się wpłynąć na kolei i przekonać, by odremontować zabytek. Kurasiński wskazuje, że dzięki temu miasto zyska nową ofertę dla mieszkańców.

Jak mówi burmistrz, w prawej części dworca ma powstać duża, wielofunkcyjna sala z podłogą sportową, zapleczem szatniowym i sanitarnym oraz salka z zapleczem kuchennym. Pomieszczenie ma być wykorzystywane do organizacji spotkań czy imprez okolicznościowych. Ponadto na dworcu ma powstać boisko do squasha, mini siłownia, a nawet ścianka wspinaczkowa. Kurasiński podkreśla jednak, że za wykonanie tych „atrakcji” nie będzie odpowiadać kolei, a gmina, która środki na te cele zamierza zapisać w przyszłorocznym budżecie, jeżeli się uda.

W przyszłości samorząd zamierza również przejąć od kolei plac przed dworem i wykonać parking. I choć mimo tego, że za wynajem dworca gmina będzie płacić kolei około 70 tys. zł rocznie, to w ocenie burmistrza jest to opłacalna transakcja. – Bo nawet w perspektywie 10 lat, za taką kwotę nie oddalibyśmy do użytku obiektu tej wielkości – wskazuje Tomasz Kurasiński. Podkreśla, że podczas rozmów z koleją wskazywano, że wkład gminy stanowił ważną część montażu finansowego, który pozwolił na rozpoczęcie całej inwestycji.

Poza wymienionymi „atrakcjami” budynek będzie też, co oczywiste, spełniał rolę dworca. W centralnej jego części, na parterze, zaplanowano przestrzeń do obsługi podróżnych, czyli hol pełniący funkcję poczekalni, kasy biletowe, czy miejsca dla dzieci i toalety. Będą nowe ławki, gabloty z rozkładami jazdy, ale i elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Przewidziano ponadto specjalne pomieszczenie przeznaczone do pozostawiania rowerów. Jak podaje urząd, prace remontowe mają się zakończyć w 2023 roku i pochłonąć ponad 26 mln zł. Ile na wyposażenie obiektu przeznaczy zbąszyński samorząd? Na konkretne kwoty jest jeszcze za wcześnie.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News