GRODZISKNews

15 turbin wiatrowych stanie w okolicach Kamieńca. Wójt: Cieszę się z tej inwestycji1 min na czytanie

0

Jeszcze w tym roku w Ujeździe stanie 15 turbin wiatrowych. Inwestycję realizuje hiszpańska firma EDP Renewables, która jest światowym liderem w sektorze energii odnawialnej i trzecim co do wielkości producentem energii wiatrowej. Farma w Ujeździe ma mieć moc 30 MW, a prąd ma trafiać do tzw. punktu odbioru zlokalizowanego przy ul. Nowotomyskiej w Grodzisku. 

– Cieszymy się z tego przedsięwzięcia – mówi Piotr Halasz, wójt Kamieńca. – Podatki od tej inwestycji będą stanowiły dla naszej gminy znaczny zastrzyk finansowy. Dodatkowo przy powstanie ponad 7 km dróg i tym samym zmieni się infrastruktura wokół terenu, na którym staną turbiny – mówi Piotr Halasz. Chodzi o pola pomiędzy Ujazdem, a Wolkowem należące do Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Kamieńcu. Są oddalone w znacznej odległości od zabudowań.

Energia elektryczna uzyskana z energii wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą, bo wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa. Energetyka wiatrowa to rodzaj energetyki wykorzystującej do produkcji prądu elektrycznego energię wiatru. Od 2015 roku jest to w kraju największa gałąź elektroenergetyki. Firma, która inwestuje w pod Kamieńcem, zarządza największą farmą wiatrową w Polsce, która działa od 2009 r w Margoninie. Składa się z 60 wiatraków o łącznej mocy 120 MW, co pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne 90 tys. gospodarstw domowych.

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK