NewsNOWY TOMYŚL

Liczba osób w kwarantannie zbliża się do tysiąca. Sanepid: to efekt zakażeń w szkołach2 min na czytanie

0

W ostatnich tygodniach rośnie ilość zachorowań na Covid -19, szczególnie na terenie powiatu nowotomyskiego. Dzisiaj (15.03.), po weekendzie, kiedy testów jest mniej, a wyniki spływają później, badania potwierdziły zakażenie u siedmiu osób, a na kwarantannie przebywa 885 osób.

W poprzednich dniach te liczby rosły. W czwartek (11.03.) na kwarantannie było 628 osób, w piątek 706, w sobotę 720, a w niedzielę (14.03.) 887. Skąd tak duże liczby? – Wynika to ze stwierdzonych przypadków Covid-19 w placówkach oświatowych – mówi Mirosława Łuczak – Bąbelek z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Nowym Tomyślu. Dla porównania – obecnie w powiecie wolsztyńskim na kwarantannie są 443 osoby, a w grodziskim 243.

O sprawę zapytaliśmy w wydziale oświaty, kultury i sportu w gminie Nowy Tomyśl. Wioleta Kucz, zastępca naczelnika poinformowała, że ostatnie kwarantanny w placówkach oświatowych skończyły się na terenie gminy Nowy Tomyśl 4 marca. – Sytuacja jest dynamiczna. Obecnie wszystkie przedszkolaki oraz uczniowie klas od pierwszej do trzeciej szkoły podstawowej, którzy mogą się uczyć stacjonarnie, uczęszczają na zajęcia – mówi Kucz. Wyjaśnia, że często lekcje trzeba było zawieszać w listopadzie i grudniu ubiegłego roku. Do końca stycznia były to pojedyncze przypadki, a teraz zdarzały się kolejne.

Według obecnie obowiązujących przepisów na kwarantannę kierowane są tylko osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonym. Nie dotyczy to współmieszkańców. Kwarantanna trwa 10 dni, jeśli w trakcie nie wystąpią objawy. Obecnie nie testuje się osób bezobjawowych w kwaratannie. Warto przypomnieć, że gdy izolowani byli wszyscy domownicy, kiedy tylko jedna z osób miała bezpośredni kontakt z zakażonym, prowadziło to do paraliżu gmin. Taka sytuacja miała miejsce w gminie Wielichowo po tym jak w szkole wykryto przypadki Covid-19. Na kwarantannie przebywało nawet 1 tys. osób spośród 6 tys. 800 mieszkańców.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News