WOLSZTYN

Środki ochrony osobistej dla personelu kosztują krocie. W ciągu trzech tygodni szpital wydał 100 tys. zł1 min na czytanie

0

W ciągu trzech tygodni szpital w Wolsztynie wydał ok. 100 tys. zł na środki ochrony osobistej dla personelu. To jedna trzecia tego, co zwykle wydaje na nie w ciągu roku. – Zawsze, nawet „w czasie pokoju” najwięcej idzie na różnego rodzaju maseczki, płyny dezynfekcyjne oraz czepki czy fartuchy, ale głównie na rękawiczki – mówi dyrektor lecznicy Karol Mońko tłumacząc, że teraz medycy zużywają ich pięć razy więcej.

Do każdego wyjazdu karetki do chorego, z cieniem podejrzenia zakażenia, ratownicy ubierają się w sprzęt ochronny warty 1 tys. 500 zł, który po jednym użyciu jest utylizowany. Kosztuje też sama utylizacji i każdorazowa dezynfekcja karetki. – Bezpieczeństwo kadry medycznej, a w konsekwencji szpitala nie ma jednak ceny – dodaje jednak Mońko.

Dlatego wolsztyński szpital przystąpił do programu koordynacji zbiórek publicznych Wsparcie dla Szpitala. Program to odpowiedź środowiska naukowców, firm informatycznych i organizacji pozarządowych na masowe zgłaszanie chęci pomocy pracownikom szpitali i pacjentom. Ułatwia koordynację pomocy organizacji, firm i osób prywatnych z zapotrzebowaniem sygnalizowanym przez szpitale.

Aktualnie w systemie WdS zarejestrowane są 232 szpitale, i ponad 180 koordynatorów zorientowanych zarówno w potrzebach placówek medycznych oraz 422 darczyńców. W systemie może się zarejestrować każda osoba fizyczna lub firma, która chce i może pomóc. 

Pomoc organizowana jest w trzech podstawowych kierunkach – sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej oraz woda i żywność dla pacjentów w izolacji i posiłki dla personelu medycznego szpitali. Dziękując za dotychczasowe wsparcie mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców, dyrektor Karol Mońko i wolsztyńscy medycy zachęcają wszystkich do włączania się do akcji. 

RED

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w WOLSZTYN