GRODZISKNews

Podpalacz skazany. Obrońca i prokurator szykują się do apelacji2 min na czytanie

0

Dwa lata i sześć miesięcy pozbawienia wolności oraz naprawienie szkód i nawiązki dla pokrzywdzonych gospodarzy – to wyrok, jaki Sąd Rejonowy w Grodzisku Wielkopolskim wydał na 34-letniego Piotra R. – podpalacza z Rakoniewic, który we wrześniu ubiegłego roku podłożył ogień w zabudowaniach gospodarczych swoich sąsiadów. Mężczyzna był związany z OSP w Rakoniewicach. Nie był jednak strażakiem. To on wezwał na miejsce służby ratownicze.

34-latek został oskarżony o sprowadzenie katastrofy zagrażającej zdrowi i życiu ludzkiemu oraz mieniu wielkiej wartości i zniszczenie mienia ruchomego z zaostrzeniem kary. Przypomnijmy, że Piotr R. podpalił budynek gospodarczy swoich znajomych. Znajdowały się w nim żywe zwierzęta oraz zmagazynowane siano i słoma. W wyniku pożaru i akcji ratowniczo – gaśniczej ucierpiał także stojący tuż obok budynek innego gospodarza.

Piotr R. od początku był głównym podejrzanym w tej sprawie i został zatrzymany niemal natychmiast po zdarzeniu, a w trakcie przesłuchania przyznał się do winy. Po wyjątkowo krótkim procesie – zaledwie dwie rozprawy, sąd w Grodzisku Wielkopolskim wydał wyrok. Sąd uznał winę oskarżonego i skazał go na dwa i pół roku więzienia, zaliczając jednocześnie w poczet kary czas od 17 września 2020 r., który Piotra R. spędził w areszcie.

Poza karą bezwzględnego więzienia, sąd zobowiązał Piotra R. do naprawienia szkody i zapłaty 9 tys. 351 zł na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego InterRisk oraz 16 tys. 68 zł na rzecz Compensy, a także do zapłaty nawiązki na rzecz pokrzywdzonych w kwotach 15 i 50 tys. zł. Wyrok jest nieprawomocny.

Tymczasem jeszcze przed zakończeniem procesu współwłaścicielka podpalonego przez Piotra R gospodarstwa mówiła, że obawia się, że sprawca za dwa lata wyjdzie na wolność i wróci do Rakoniewic. – Nie chcemy, żeby tu wracał. Boimy się – mówiła pani Sylwia. Nie pomyliła się. Jeśli wyrok grodziskiego sądu zostanie podtrzymany przez sąd drugiej instancji, podpalacz wyjdzie na wolność pod koniec marca 2023 r. Na razie jednak – jak mówi Katarzyna Błaszczak z biura rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Poznaniu, zarówno prokurator, jak i obrońca Piotra R. wystąpili o pisemne uzasadnienie wyroku, co wprost świadczy o chęci złożenia apelacji przez obie strony.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK