NewsWOLSZTYN

Nie żyje znany pasjonat historii. Od lat spisywał historię Wolsztyna i okolic1 min na czytanie

0

Zmarł Stanisław Olejniczak (84 l.). Już na emeryturze jego wielką pasją okazało się obserwowanie rozwoju Wolsztyna i okolicy. Pozostawił po sobie 26 zeszytów z historią miasta.

Pan Stanisław pracował zawodowo w przedsiębiorstwie remontowo – budowlanym przez prawie pół wieku. Przyczynił się do powstania wielu budynków w powiecie wolsztyńskim i całym regionie. O spisywaniu historii Wolsztyna pomyślał dopiero na emeryturze. Zaczęło się od wiatraka we Wroniawach, który później został przeniesiony do skansenu. W zeszytach jest też historia sprzętu rolniczego wykorzystywanego w naszym regionie, od pługów po traktory. Są również bardziej współczesne miejsca. Można znaleźć sad, który jeszcze kilka lat temu rósł w miejscu obecnego marketu przy ulicy Komorowskiej. Są zdjęcia jak zmieniał się dworzec autobusowy, albo powstawał dom dziennego pobytu. Jeszcze rok temu pan Stanisław marzył, że zobaczy wyremontowany dworzec kolejowy i ulicę Lipową.

Sporo miejsca poświęcił też budowie kościoła pw. św. Józefa w Wolsztynie. Od roku Janusz Mrozkowiak, radny powiatowy i nauczyciel z Wolsztyna, spisuje historię związane ze świątynią. Można ją znaleźć razem z archiwalnymi zdjęciami w internecie.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News