NewsREGION

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagają w realizacji narodowego programu szczepień3 min na czytanie

0

Od momentu ogłoszenia pandemii kombatanci i seniorzy zostali objęci opieką ze strony Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze dowozili i dowożą im posiłki, wykupują recepty, pomagają w wielu różnych, codziennych potrzebach. Ratownicy medyczni są do dyspozycji osób starszych. Teraz, wraz z rozpoczęciem narodowego programu szczepień, żołnierze rozpoczęli również prace związane z zorganizowaniem transportu dla osób, które same nie byłyby w stanie dotrzeć do punktu szczepień. 

W całym kraju, podczas rozmów z kombatantami i seniorami okazało się, że wielu z nich nie zdołało się do tej pory zarejestrować na szczepienie. Powody były różne. Niektórzy czekali, bo liczyli na odzew ze strony przychodni zdrowia, rodziny i bliskich. Inni mają problemy ze słuchem i telefoniczny kontakt z rejestracją był bardzo trudny, jeszcze inni nie potrafili tego uczynić. Są też tacy, którzy nie wiedzą co mają robić, bo boją się ewentualnych powikłań po szczepieniu i zadają mnóstwo pytań. 

W każdym tym przypadku, specjalnie przygotowani żołnierze, wspierają seniorów rejestrując ich na szczepienia, umawiając wizyty lekarskie, pilnując terminów, czy regularnie dowożąc do szpitali i przychodni. W ten sposób realizowany jest pierwszy etap narodowego programu szczepień. Mundurowi wypełniają też niezbędne dokumenty, wymagane przez lekarza, jeszcze przed zaszczepieniem pacjenta. 

A odpowiedź na wiele pytań wymaga wnikliwej analizy dokumentacji medycznej gromadzonej latami przez osoby starsze. Te wszystkie wyzwania pokazują jakie wymagania stawiane są żołnierzom i jak duża odpowiedzialność ciąży na mundurze. Z drugiej strony, każde dobrze zrealizowanie zadanie to olbrzymia satysfakcja oraz rosnący poziom zaufania do osób noszących mundur. 

– W życiu każdego z nas przychodzą sytuacje, w których pomoc innej osoby jest bezcenna. Czasem zwykła możliwość szczerej rozmowy z drugim człowiekiem może przynieść niezwykle pozytywne skutki. Należy także pamiętać, aby samemu wykazywać się empatią i wspierać innych w trudnych chwilach – mówi kpt. Renata Mycio, koordynator szczepień wydzielony z ramienia 16 DBOT.

Kapitan wyjaśnia także, że Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły infolinię wsparcia dla seniorów pod numerem 800 100 115, dzięki której można zwrócić się do Wojska o pomoc w dotarciu na szczepienie bądź pomoc w rejestracji.

opr. ŁR

FOTO: Wojska Obrony Terytorialnej 

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News