NewsWOLSZTYN

Co gmina, to inny pomysł. Wolsztyn chce zwalniać z koncesji, Przemęt nie do końca2 min na czytanie

0

Gmina Wolsztyn przygotowała projekt uchwały zwalniający restauratorów z opłaty za sprzedaż alkoholu, który będzie procedowany podczas najbliższej sesji (24.02.) Jeśli radni przyjmą uchwałę, to przedsiębiorcy, którzy zapłacili już koncesje otrzymają zwrot pieniędzy. Zwolnienia i zwroty dotyczą całego 2021 roku. – W skali roku to kwota ok. 116 tys. zł., które zasilają fundusz przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii – mówi Karolina Sip z Urzędu Miejskiego w Wolsztynie.

– Cały fundusz to kwota ok. 800 tys. zł, więc uszczuplenie jej o 116 tys. zł nie wpłynie znacząco na realizację zadań prowadzonych w ramach funduszu. Tylko w miesiącach styczniu i lutym, w zawiązku z obostrzeniami epidemicznymi, “zaoszczędziliśmy” już znaczną część tej sumy, bo nie odbywają się pozalekcyjne zajęcia sportowe dla dzieci, nie działają świetlice środowiskowe i nie zorganizowaliśmy w tym roku zimowego wyjazdu dla dzieci – wyjaśnia urzędniczka.

Gmina Siedlec nie przewiduje zwalniania dwóch swoich restauratorów z koncesji, bo pomocy przedsiębiorcom udzieliła zwalniając ich z podatków od nieruchomości. Kwota wpływów z tytułu sprzedaży alkoholu do spożycia na miejscu to niespełna 22 tys. 500 zł, z których większość dotyczy sklepów z ogródkami piwnymi oraz sezonowych punktów gastronomicznych nad jeziorami, które nie były zamknięte, bo jak mówi Michał Nowak z Urzędu Gminy w Siedlcu, restauracje w gminie są dwie.

Janusz Frąckowiak – wójt gminy Przemęt uzależnia podjęcie decyzji od utrzymania lub zniesienia zamknięcia lokali gastronomicznych. jego zdaniem pomoc przedsiębiorcom powinien zapewnić rząd, nie gmina, ale jeśli obostrzenia zostaną utrzymane, będzie rekomendował radnym podjęcie takiej uchwały. Projekt jest gotowy. Wójt zapowiada jednak, że ewentualne zwolnienia będą proporcjonalne do okresu zamknięcia restauracji i będą dotyczyły poszczególnych rat daniny. W gminie Przemęt roczne wpływy z koncesji restauracji to 12 tys. 564 zł.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News