NewsREGION

Plaga oszustw na OLX, setki zgłoszeń rocznie. Pieniądze z konta znikają w kilka sekund2 min na czytanie

0

Policja odnotowuje coraz większą liczbę zgłoszeń dotyczących oszustw na popularnej platformie sprzedażowej OLX. Wojciech Adamczyk z komendy w Wolsztynie przyznaje, że ofiarami padają głównie sprzedający, a nie, tak jak było wcześniej, kupujący. – Rocznie odnotowujemy nawet 180 zgłoszeń dotyczących oszustw w internecie – mówi Adamczyk. Wyjaśnia, że ostatnie ze zgłoszeń pochodzi sprzed kilku dni, a sprzedającemu ubyło z konta ponad 600 zł. Jak to możliwe? 

Scenariusz na ogół jest podobny. Do sprzedającego pisze potencjalny klient, najczęściej za pomocą komunikatora WhatsApp. Informuje, że jest zainteresowany kupnem danego przedmiotu i pyta, czy może zapłacić za pomocą platformy OLX. Prosi o podanie maila, a następnie, by zatwierdzić transakcję na swoim koncie. I w ten sposób uzyskuje do niego dostęp. Pieniądze znikają w kilka sekund, choć niektóre banki blokują takie transakcje, czego przykładem jest PKO Bank Polski. Reguły jednak nie ma i może się zdarzyć, że system nie wychwyci oszustwa. Co wtedy? 

Pozostaje szybki telefon do banku, zmiana loginu i hasła do konta, a także blokada kart debetowych. W innym razie złodziej może nawet zaciągnąć kredyt na nasze nazwisko. Najczęściej jednak czyści konto niemal do zera, o czym przypomina st. sierż. Mariusz Majewski z komendy policji w Nowym Tomyślu. Podaje, że tylko w ostatnich tygodniach funkcjonariusze wszczęli trzy kolejne postępowania w sprawie oszustwa na OLX. – Z kont skradziono kolejno 1,5 tys. zł, 1,6 tys. zł i 240 euro – informuje Majewski. 

Przed oszustami ostrzega też OLX. Zespół serwisu przypomina, że cały proces kupna i sprzedaży odbywa się na koncie użytkownika. – W żadnym kroku nie ma potrzeby wchodzenia w linki otrzymane w korespondencji. Trzeba uważać przede wszystkim na te wysyłane poza serwisem – podkreśla zespół platformy. – Pamiętajmy, że OLX nigdy nie prosi o podanie kodu CVC/CVV do kart płatniczych. Ponadto jedyną stroną, do której platforma przekierowuje przy płatności jest DotPay – przypominają przedstawiciele OLX. 

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News