NewsREGION

Służby apelują: W taką pogodę nikt nie powinien pozostać bez pomocy1 min na czytanie

0

Niskie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób, które z racji wieku, samotności, sytuacji życiowej lub materialnej mogą potrzebować pomocy. Przy temperaturach, jakie obecnie się utrzymują, dłuższe pozostawanie na zewnątrz poważnie zagraża życiu. Zauważenie osób pozbawionych schronienia można zgłosić dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Mundurowi patrolują ulice i miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, ale wszędzie nie dotrą i każdego nie znajdą.

Obojętność jest największym wrogiem osób w sytuacji kryzysowej, a streotypowa ocena człowieka może kosztować jego życie. Na wychłodzenie szczególnie narażeni są bezdomni i osoby nietrzeźwe przebywające na zewnątrz. – Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy 112. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane – zapewnia kom. Kamil Sikorski z grodziskiej policji.

Zimno i śliskie chodniki są też niebezpieczne dla seniorów, dlatego trzeba o nich teraz zadbać szczególnie. To nie jest dla nich odpowiedni czas na spacery i wyjścia po zakupy, nawet jeśli sami są przekonani o swojej dobrej formie i samodzielności. Warto ich w tym wyręczyć i zaspokoić ich podstawowe potrzeby bytowe, by nie musieli wychodzić z domów. Pomyślmy też o samotnych seniorach z sąsiedztwa.

Według synoptyków, mróz utrzyma się do ok. 20 lutego. Może oscylować nawet wokół – 10, – 12 stopni Celsjusza, a kilkunastu kresek na plusie możemy się spodziewać dopiero w trzeciej dekadzie marca.

EI

Foto. Policja

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News