NewsREGION

Szczepienia i testy dla nauczycieli. Plan jest taki, by skończyć w lutym1 min na czytanie

0

Od dzisiaj (8.02.) nauczyciele mogą zgłaszać się do szczepień przeciwko Covid-19. Rusza też druga ogólnopolska akcja badań przesiewowych dla nauczycieli.

Pierwszeństwo do szczepień mają nauczyciele, którzy pracują stacjonarnie w szkole, przedszkolu lub żłobku. Pierwsze szczepionki zostaną podane w piątek (12.02.). Pedagodzy mogą się zgłaszać do dyrektorów szkół. Pracodawcy będą musieli wypełnić formularz na specjalnej stronie w sieci, za pośrednictwem którego przekażą dane do szpitala węzłowego oraz ustalą miejsce i termin szczepień.

Nauczyciele zostaną zaszczepieni preparatem AstraZeneca, który daje 60 proc. ochrony przed zachorowaniem, ale 100 proc. ochrony przed ciężkimi powikłaniami, kiedy dojdzie do zakażenia. Rada medyczna rekomenduje ją dla pedagogów poniżej 60. roku życia. Tempo będzie zależało od dostaw. Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ma nadzieję, że uda się zaszczepić wszystkich nauczycieli do końca lutego.

Powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 przeznaczone są dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i nauczycieli szkół specjalnych. Obejmują ona te osoby, które były już testowane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chcą się ponownie poddać badaniu. Z kolei od niedzieli (14.02.) rozpoczną się testy przesiewowe dla nauczycieli w przedszkolach. Wyniki mają pozwolić określić skalę ewentualnych zakażeń, a ich analiza ma pomóc w podejmowaniu dalszych decyzji o prowadzeniu nauki zdalnej lub stacjonarnej.

– W pierwszej turze zgłosiła się większość nauczycieli z gminy Wolsztyn. Nie było ani jednego wyniku pozytywnego. Teraz mamy nadzieję, że będzie podobnie. Szkoda tylko, że testami nie objęto też pracowników obsługi szkoły, ale to już nie od nas zależy – mówi Monika Bober, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Ekonomicznej i Administracyjnej Oświaty w Wolsztynie.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News