NewsWOLSZTYN

Rury już są, ale mieszkańcy czekają. I nie wiedzą, ile zapłacą za przyłączenie2 min na czytanie

0

– W grudniu ubiegłego roku odebrano kanalizację w Belęcinie – mówi Hieronim Birk, prezes Zakładu Eksploatacji Urządzeń Komunalnych w Siedlcu. Wyjaśnia, że projekt obejmował budowę rur do granic nieruchomości, a za podłączenie do domów mieszkańcy muszą zapłacić sami. Do wyboru mają ZEUK lub każdą inną firmę mającą uprawnienia w branży.

W połowie ubiegłego roku ok. 100 właścicieli domów w Belęcinie zadeklarowało, że chce prace zlecić ZEUK-owi. Dokumentacja była gotowa w grudniu. – Złożyliśmy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. W depozycie mamy już prawie wszystkie potrzebne materiały budowlane. Planowaliśmy zebranie wiejskie w styczniu, jednak z powodu sytuacji epidemiologicznej trzeba było to odłożyć – tłumaczy prezes spółki. 

Jak tylko ZEUK uzyska pozwolenie na użytkowanie kanalizacji rozpocznie rozmowy z mieszkańcami. – Pokażemy mieszkańcom plany jak mają wyglądać podłączenia na terenie konkretnej nieruchomości. Przekażemy też informacje, jaka będzie orientacyjna cena za wykonanie przyłączy, żeby przed zleceniem prac wiedzieli ile to będzie kosztować – mówi Birk. 

Budowa kanalizacji w Belęcinie oraz Reklinie i Reklinku kosztuje ok. 18 mln zł, z czego 10 mln zł pochodzi z dofinansowania. W ramach projektu ma też zostać wybudowana przepompownia ścieków, która zamiast do oczyszczalni w Tuchorzy będzie kierować nieczystości do Wolsztyna. Ma to zlikwidować niedogodności zapachowe w okolicy oczyszczalni, na co skarżyli się mieszkańcy. 

W najbliższych dniach spółka planuję odbiór wodociągu w Kiełpinach oraz kolejnego etapu prac związanych z budową kanalizacji w Reklinie i Reklinku. Prezes Birk zamierza też ogłosić przetarg na budowę stacji uzdatniania wody dla Wielkiej Wsi i Kopanicy. W efekcie będzie można zamknąć hydrofornię w Kopanicy. – To ma poprawić jakość wody w tej miejscowości – mówi Birk.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News