NewsNOWY TOMYŚL

Gmina wznawia program szczepień przeciwko wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy1 min na czytanie

0

Gmina Opalenica przeznaczyła 222 tys. zl na szczepienia dziewczynek z roczników 2006 i 2007 przeciwko brodawczakowi ludzkiemu. HPV czyli Human Papilloma Virus ma ponad sto odmian, a każda jest odpowiedzialna za umiejscowienie zmian skórnych na innej części powierzchni ciała. Wirus wywołuje zarówno kurzajki, które nie mają tendencji do złośliwienia, jak i brodawki podeszwowe na stopach czy niebezpieczne brodawki płciowe, które odpowiedzialne są za większość przypadków raka szyjki macicy.

Realizatorem profilaktycznego programu szczepień będzie spółka Edictum Plus, która jako jedyna stanęła do ogłoszonego przez gminę konkursu. Dziewczynki z gminy Opalenica są szczepione przeciwko HPV od 2012 r. Wyjątkiem był rok ubiegły, gdy realizację programu musiało zawiesić wiele gmin. Powodem był brak szczepionek i niemożność przeprowadzenia części edukacyjnej programu. Stąd też w tym roku szczepione będą dwa roczniki.

Szczepionki przeciwko HPV są podawane w dwóch dawkach. Są całkowicie bezpieczne i dobrze tolerowane. Obserwowane działania niepożądane są takie same, jak w przypadku innych szczepień, czyli ból w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienie , świąd, obrzęk, zmęczenie, ból głowy i mięśni. Szczepienia nie powinny być podawane dziewczętom poniżej 9 lat, kobietom w ciąży, osobom z uczuleniem na którykolwiek składnik szczepionki.

Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje prowadzące szczepienia odnotowały 90-procentową redukcję zakażeń typami onkogennymi wirusa, a liczba zmian onkologicznych i przedrakowych w schorzeniach szyjki macicy u kobiet spadła o 85 proc. W Polsce rocznie odnotowuje się ok. 3 tys. zachorowań na raka szyjki macicy. Połowa kobiet umiera.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News