NewsWOLSZTYN

Po 70-latkach, seniorzy 60 plus, a po nich nauczyciele. Zmiany w kolejności szczepień2 min na czytanie

0

Dziś o północy (21/22.01.) ruszą rejestracje seniorów w wieku 70 plus przeciwko Sars-CoV-2. Po nich rejestrowani będą seniorzy, którzy ukończyli 60 rok życia. Do tego momentu w podzielonej właśnie na trzy etapy pierwszej grupie nic się nie zmieniło. – Rejestracja z podaniem terminu i miejsca szczepienia to nie to samo, co przyjęcie zgłoszenia chęci zaszczepienia się przez wszystkich pozostałych dorosłych obywateli – przypomina dyrektor wolsztyńskiego sanepidu, Piotr Zielonka.

Minister zdrowia poinformowała, że nowy podział wewnątrz pierwszej grupy uwzględnia głosy środowiska nauczycielskiego i to właśnie nauczyciele będą szczepieni zaraz po 60-latkach i osobach z chorobami przewlekłymi. Poza nauczycielami w pierwszej grupie szczepionych znajdują się także służby mundurowe, pracownicy prokuratur oraz ratownicy GOPR i TOPR. Trudno jednak mówić o konkretnych terminach.

Póki co, zabrakło szczepionek nie wyszczepiono pierwszą dawką wszystkich osób z grupy zero, a seniorzy 80 plus mają duży problem z rejestracją. – Próbowałem zarejestrować swoją mamę. Telefon mi się prawie rozładował, gdy chciałem się dodzwonić na infolinię, a gdy się dodzwoniłem zaproponowali mi Wielichowo i kilka innych miejsc – mówi przewodniczący rady miejskiej, Jarosław Adamczak. – Niestety nie mam możliwości zawieźć mamę poza Wolsztyn, więc nadal próbuję zarejestrować ją na szczepienie tutaj. Kobieta na infolinii zapytała, czy mama jest chodząca? Bo jakbym załatwił takie zaświadczenie, że mama jest leżąca, to punkt szczepień przyjedzie do niej. Czyli prościej jest kombinować, kręcić coś i szczepionka przyjedzie do domu – kwituje.

Szczepienia seniorów mają ruszyć w poniedziałek (25.01.) i jak dotąd nikt oficjalnie nie przyznaje, że będzie problem z dotrzymaniem tego terminu. Seniorów powyżej 70 roku życia w samej tylko gminie Wolsztyn jest ok. 3 tys. 300, zainteresowanie seniorów szczepieniami jest bardzo duże, a jedyny punkt szczepień znajduje się w szpitalu. Więc statystycznie, przy 30 dawkach tygodniowo ich zaszczepienie zajmie 110 tygodni, czyli ponad dwa lata. Czy, kiedy i na ile zmienią się te realia?

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News