NewsNOWY TOMYŚL

Tak powstawała Niepodległa. Niezwykłą wystawę można oglądać tylko do końca stycznia1 min na czytanie

0

Z końcem listopada w holu biblioteki w Nowym Tomyślu zagościła wystawa przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa”, poświęcona procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. Wystawa „Tak powstawała Niepodległa” pomyślana jest jako materiał popularnonaukowy pomocny w uczczeniu setnej rocznicy niepodległości Polski.

Ekspozycja, którą będzie można zobaczyć jeszcze do końca stycznia br. składa się z 11 plansz prezentujących wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczypospolitej. Plansze poruszają zagadnienia związane z:  walką o polską tożsamość do 1918 roku, budowaniem  Polski  od nowa po odzyskaniu niepodległości, mozaiką narodowościową polskiego społeczeństwa, administracją i samorządnością w pierwszych latach niepodległości, ówczesnym systemem edukacji, kulturą , sportem, sztuką i architekturą oraz trendami rozwojowymi tego okresu.

Wystawa powstała z inicjatywy Biura Programu „Niepodległa”, autorami plansz są: dr Sebastian Adamkiewicz – muzealnik i adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Anna Bińkowska z Biura Programu „Niepodległa”, zaś konsultantem historycznym dr hab. Paweł Grata, prof. UR.

opr. ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News