WOLSZTYN

Zmarła najstarsza mieszkanka Obry. Pani Barbara Orwat miała 101 lat1 min na czytanie

0

Pani Barbara, z domu Bocheńska, urodziła się 4 grudnia 1919 r. w Obrze, w domu przy dzisiejszej ul. Łąkowej, w którym spędziła całe życie. Rodzina Bocheńskich żyła w Obrze od pokoleń. Tak, jak przodkowie, rodzice pani Barbary uprawiali ziemię, a gdy nie wystarczało pieniędzy na utrzymanie rodziny, ojciec – Nikodem, jak inni mieszkańcy wsi wyjeżdżał na roboty do pobliskich Niemiec. To za zarobione tam pieniądze wybudował dom przy Łąkowej, który stał tu do 1985 r., kiedy to w jego miejsce córka pani Barbary wraz mężem wybudowali nowy.

Pani Barbara miała starszego brata i cztery młodsze siostry. Ojciec zmarł, gdy miała zaledwie 9 lat, więc szybo musiała dorosnąć i wraz z bratem pomagać matce w prowadzeniu gospodarstwa. Jednocześnie uczyła się w szkole powszechnej. Lubiła lekcje historii i występowała w przedstawieniach wystawianych przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej w Wielkopolsce Młode Polki.

W 1937 r. wyszła za mąż za pochodzącego także z Obry Jana Orwata. Całe życie poświęciła rodzinie i gospodarstwu. Urodziła i wychowała sześcioro dzieci – trzech synów i trzy córki. Dochowała się 13 wnucząt, 20 prawnucząt i gromadki praprawnucząt. Zmarła w środę (6.01.), miesiąc po swoich 101 urodzinach. Msza żałobna zostanie odprawiona w sobotę (9.01.) o godz. 10 w kościele pw. św. Jakuba w Obrze.

EI

źródło: „Jakubowy Szlak” 2019, Barbara Bajon;

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w WOLSZTYN