NewsREGION

Dziś wigilia prawosławnych. Proboszcz jednej z parafii: to dzień ścisłego postu1 min na czytanie

0

Prawosławni świętują Boże Narodzenie 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, który jest opóźniony wobec gregoriańskiego o 13 dni. Dlatego to dziś przypada wigilia jutrzejszego święta. 

Jak mówi ks. Dariusz Ciołka, proboszcz jednej z prawosławnych parafii w regionie, dzień wigilii Bożego Narodzenia jest dniem srogiego postu. – Bogobojni prawosławni chrześcijanie praktycznie nie jedzą cały dzień. Ja tego surowo przestrzegam – mówi duchowny, gorący zwolennik tradycyjnego podchodzenia do świąt i przeciwnik ich komercjalizacji. Wyjaśnia też, że w cerkwi choinka jest strojona w ostatniej chwili, właśnie w wigilię świąt. Żeby jej wyjątkowość się nie przejadła, żeby nie spowszedniała. Bo co za dużo, to niezdrowo.

Wieczorem prawosławni spotykają się na wieczerzy wigilijnej, a potem idą na mszę do cerkwi. Wtedy rozpoczynają się święta Bożego Narodzenia, które trwają trzy dni. Prawosławni, tak samo jak katolicy, wręczają sobie prezenty. – Prosforę piekę ja, osobiście. Daję ją każdej rodzinie, która chce się nią podzielić w wigilię. Ale bogobojni chrześcijanie spożywają prosforę codziennie rano na czczo – mówi proboszcz. Tłumaczy, że na wigilijnym stole są oczywiście wyłącznie postne potrawy. – W tradycji łemkowskiej często jest czosnek jako symbol zdrowia, a także sól. Tradycyjna potrawa to keselica, czyli żurek z płatków owsa – wyjaśnia. 

Do cerkwi na msze przychodzi kilkadziesiąt osób. To głównie mieszkańcy okolicznych miejscowości o korzeniach łemkowskich. Przychodzą się pomodlić także imigranci z Ukrainy i innych państw o tradycji prawosławnej, którzy przyjechali do nas pracować. Bywają Rosjanie, Rumuni czy Bułgarzy. Ale wielu jedzie też na święta do domów. 

RED

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News