REGION

Dziś mija termin, w którym przychodnie mogą zgłaszać się do programu szczepień na koronawirusa2 min na czytanie

0

W związku z małą liczba zgłoszeń NFZ ogłosił nabór uzupełniający do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 i przedłużył termin do 22 grudnia. 

W Grodzisku do naboru zgłosiła się Przychodnia Medycyny Rodzinnej ( os. Wojska Polskiego). W Nowym Tomyślu do programu zgłosiła się przychodnia Medyczne Centrum Zdrovita, a w Rakoniewicach Centrum Medyczne. – Zgłosiliśmy się do programu i jesteśmy zakwalifikowani – mówi właścicielka Centrum Iwona Zys. – Mamy wykwalifikowany personel i przestronne pomieszczenia. Spełniamy warunki stawiane przez NFZ – podkreśla. Zaznacza jednak, że dopiero 28 grudnia będzie wiadomo więcej odnośnie samej szczepionki, jak i warunków, w których ma być przechowywana. 

NFZ nakłada na placówki określone wymagania. Szczepienia muszą się odbywać przez 5 dni w tygodniu, a przychodnie muszą być zdolne do przeprowadzenia co najmniej 180 szczepień w tygodniu. Muszą też posiadać zespół wyjazdowy, który będzie prowadził szczepienia w terenie, a w szczególności w miejscu zamieszkania pacjenta, któremu stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do punktu szczepień.

Do tego dochodzi wykwalifikowany personel, dbanie o reżim sanitarny, np. pomieszczenie do szczepienia i poczekalnia wietrzona raz na godzinę, osoba koordynująca i dbająca o przestrzeganie reżimu. W mobilnym punkcie szczepień, oprócz zestawu do udzielania pierwszej pomocy lekarskiej, musi być również dostęp do sprzętu komputerowego z dostępem do internetu.

Stawki za udział w narodowym programie szczepień dla placówek kształtują się od 61,24 zł za jedno szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 w punkcie szczepień do 95,70 zł za jedno szczepienie przeprowadzone w miejscu zamieszkania pacjenta.

Nie wszystkie placówki dysponują w tym momencie mobilnymi punktami szczepień. Zdrovita w Nowym Tomyślu takiego nie ma, przychodnia z Rakoniewic deklaruje, że jeśli będzie taka potrzeba, to go zorganizuje. Zakwalifikowane podmioty zostaną umieszczone w wykazie publikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej NFZ i Dzienniku Urzędowym Wojewody.

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w REGION