NewsNOWY TOMYŚL

Burmistrz o ulicy Spacerowej: Myślałem, że będzie taniej, ale życie zweryfikowało moje myślenie2 min na czytanie

0

Burmistrz Włodzimierz Hibner odniósł się w sobotę do inwestycji drogowych w gminie i wyjaśnił, na jakim etapie jest rozstrzygnięcie piątego postępowania na budowę ulicy Spacerowej. W opublikowanym przez urząd materiale wideo włodarz zaznaczył, że unieważniał wcześniejsze postępowania (szerzej pisaliśmy o tym TUTAJ), bo liczył, że uda się zaoszczędzić. 

– Moje myślenie było spowodowane tym, że w przetargach w innych samorządach otrzymywano znacznie niższe kwoty od kosztorysowych. Mamy pandemię i kryzys w branży budowlanej. To wszystko skłaniało mnie do takiego myślenia, że kolejne postępowania wyłonią nieco tańszego wykonawcę – mówi Włodzimierz Hibner. – No, ale życie zweryfikowało moje myślenie. Na początku listopada zrobiliśmy aktualizację kosztorysu pierwotnego, który był robiony w kwietniu. Okazało się, że ceny kosztorysowe poszły do góry. Siłą rzeczy nie uda się więc wykonać tej inwestycji tak tanio, jak można było kilka miesięcy temu. To było, niestety, moje ryzyko – tłumaczy burmistrz. Podkreśla jednak, że znalazł środki „z innych oszczędności”. Wskazuje przy tym na ulicę Różaną tłumacząc, że udało się tam uzyskać niższe ceny od kosztorysowych. 

– Mając na względzie dofinansowanie zewnętrzne i oszczędności, a także dobro i oczekiwanie mieszkańców, podjąłem decyzję, że wyłonimy wykonawcę (firmę Całus, która jako jedyna wystartowała w piątym przetargu – przyp. red.). Termin jest krótki, bo mija 22 grudnia. Na dzień dzisiejszy została wybrana najkorzystniejsza oferta, ale wykonawca nie wzniósł jeszcze zabezpieczenia należytego wykonania umowy i siłą rzeczy nie możemy jej podpisać – podkreśla Włodzimierz Hibner.

Przypomnijmy, że za pierwszym razem o to, by remontować ulicę Spacerową „biło się” pięć przedsiębiorstw, później trzy, a w dwóch ostatnich tylko jedno – wspomniana firma Piotra Całusa. W rozmowie z nami we wtorek stwierdził on, że jego firma jest gotowa, a on czeka na ruch urzędu. Przedsiębiorca w piątym postępowaniu był jedynym oferentem i zaproponował wykonanie drogi za 1 mln 489 tys. zł. Startując w pierwszym przetargu proponował 1 mln 50 tys. zł i był najtańszy. 

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News