NewsREGION

Masz COVID i choroby przewlekłe? Lekarz może cię wpisać do systemu zdalnego monitorowania zdrowia2 min na czytanie

0

Pierwsi pacjenci w powiecie wolsztyńskim otrzymali już pulsoksymetry, za pomocą których lekarze monitorują stan ich zdrowia w ramach programu Domowa Opieka Medyczna. Urządzenia trafiają do osób zakażonych koronawirusem, przede wszystkim do pacjentów z grup ryzyka, leczonych w warunkach domowych, zagrożonych nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia. Są to m.in. osoby powyżej 55 roku życia oraz pacjenci z chorobami współistniejącymi takimi, jak choroby serca, niewydolność nerek, choroby nowotworowe czy cukrzyca typu, wskazanych przez lekarzy rodzinnych.

– Liczba urządzeń jest, przynajmniej teoretycznie, nieograniczona. Lekarz zgłasza zapotrzebowanie w systemie informatycznym, a urządzenie dowozi pacjentowi Poczta Polska. Pacjent powinien otrzymać pulsoksymetr już następnego dnia po zgłoszeniu – mówi lekarz rodzinny, Ewa Koźmińska – Badr z Centrum Medycznego w Wolsztynie. Najważniejsze, że urządzenia są udostępnianie bezpłatnie i warto o tym pamiętać na wypadek, gdyby przed drzwiami pojawił się „kurier” żądający opłaty.

Pulsoksymetr jest urządzeniem elektronicznym służącym do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi, które najprościej mówiąc bada czy organizm pacjenta jest prawidłowo natleniony. Tlen jest w organizmie potrzebny wszystkim organom, ale na jego niski poziom najszybciej reagują mózg, serce i nerki. Ich uszkodzenia należą do najczęstszych powikłań w trakcie i po przebytym zakażeniu koronawirusem.

– Używanie pulsoksymetru nie jest skomplikowane. Należy umieścić go na palcu, a poziom natlenienia zostanie zmierzony w kilka sekund – wyjaśnia Ewa Koźmińska – Badr. – Dla osób starszych kłopotliwa może być obsługa aplikacji używanej jednocześnie z pulsoksymetrem, do której należy wpisywać wyniku pomiarów, by mogły zostać odczytane w Centrum Kontaktu DOM. Dlatego w niektórych przypadkach konieczna może się okazać pomoc osoby bliskiej, która będzie potrafiła sobie z tym poradzić, np. wnuka – dodaje.

Dane z pulsoksymetrów i aplikacji są przesyłane poprzez telefon do centrum monitorowania, w którym 24 godziny na dobę dyżurują lekarze i personel pomocniczy. W przypadku nieprawidłowych parametrów system uruchomi alarm, a lekarz skontaktuje się z pacjentem, potwierdzi ryzyko, które jest sygnalizowane elektronicznie i jeśli potwierdzi się pogorszenie stanu zdrowia, wprowadzi takiego pacjenta do systemu lecznictwa covidowego.

Same pomiary należy wykonywać na czystych dłoniach, po kilku minutach odpoczynku i w pozycji siedzącej. Na nieprawidłowy pomiar pulsoksymetru może wpływać ruch palca podczas pomiaru, wilgotna dłoń, a nawet zbyt długie lub pomalowane lakierem paznokcie.

Infolinia Domowej Opieki Medycznej działa pod numerem telefonu (22) 735 39 40. Centrum Kontaktu jest dostępne dla pacjentów przez 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News