NewsREGION

Zwierzaki czekają na nowych właścicieli. A schroniska proszą o pomoc, bo brakuje jedzenia2 min na czytanie

0

Zima to ciężki czas dla zwierząt, które żyją w schroniskach. Mróz, wilgoć i brak ciepłego, przyjacielskiego uścisku jest dla podopiecznych wielu placówek niewątpliwie ciężkie. W naszym regionie jest kilka schronisk, które robią wiele, by swoim podopiecznym zapewnić wszystko, jednak nie zawsze jest to możliwe. 

W schronisku Zwierzakowo w Posadówku przebywa obecnie 77 zwierząt. Wolontariusze, którzy się nimi zajmują mówią nam, że spadła liczba osób odwiedzających placówkę. Wyjaśniają, że nie organizują zbiórek, a robią to szkoły, koła gospodyń wiejskich lub prywatne osoby, np. ślubów. Mimo tego w schronisku nadal brakuje koców, karmy czy witamin. Pracownicy mówią nam jednak, że dobra informacją jest ta, iż coraz więcej zwierząt znajduje nowego właściciela. – W tym roku już 51 podopiecznych trafiło do nowych domów – mówi jeden z wolontariuszy. 

Chętnych, którzy przyjęliby pod swój dach zwierzaka cały czas szuka schronisko w Nowym Dworze (gm. Zbąszyń). Okazuje się, że czasem rodziny dla czworonogów udaje się znaleźć nawet za granicą – Psy z naszego schroniska trafiały już do Holandii, Niemiec czy nawet na Maltę – mówi nam pani Maria, wolontariuszka. Podkreśla też, że placówka sobie radzi. – Mamy jedzenie dla psów, słomę do ogrzewania bud dostajemy od zaprzyjaźnionego rolnika. – Jedyne, czego brakuje, to większej liczby adopcji – przyznaje wolontariuszka. 

W naszym regionie funkcjonuje też stowarzyszenie Łapa. Działa w Nowym Tomyślu, ale nie jest schroniskiem. Swoich podopiecznych po ciężkich przejściach rozmieszcza w tzw. odpłatnych hotelikach. I… potrzebuje pomocy, bo jak mówi jedna z wolontariuszek, ledwo wiąże koniec z końcem. – Chcemy pomagać, ale to kosztuje nas mnóstwo energii, czasu i pieniędzy, których zaczyna nam brakować. Nie otrzymujemy też znikąd pomocy. Miała powstać placówka dla naszych podopiecznych, ale nie powstała. I co mamy zrobić? – pyta jedna z wolontariuszek. 

Jeżeli chcesz pomóc, daj nam znać w wiadomości prywatnej. Przekażemy ją schronisku, którego pomoc ma dotyczyć bądź wspomnianemu stowarzyszeniu. 

GH

FOTO: Schronisko Zwierzakowo w Posadówku

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News