FOTONewsREGIONWIDEO

Manifestacje w Nowym Tomyślu i Grodzisku. „Musimy walczyć o prawa człowieka”3 min na czytanie

0

W Nowym Tomyślu i Grodzisku odbyły się dziś manifestacje, a powodem była 102. rocznica uzyskania przez kobiety praw wyborczych. 28 listopada 1918 dekretem Naczelnika Państwa – Józefa Piłsudskiego – prawa wyborcze kobiet zostały potwierdzone. Dziś po 102 latach kobiety w Polsce świętują tę rocznicę w trudnych czasach.

W pierwszym z miast manifestacja rozpoczęła się po godz. 15.30 na Placu Niepodległości. Po krótkim przemówieniu inicjatorki, Jolanta Rewald – Sałaty, uczestnicy przeszli ulicami Nowego Tomyśla głośno wykrzykując m.in., że mają prawo do aborcji. Przemarsz zakończył się tam, gdzie się rozpoczął. Policja podziękowała inicjatorce za spokojny przebieg manifestacji, a mundurowi zabezpieczali całą trasę przemarszu. (link do wideo z tego wydarzenia TUTAJ).

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU PO GALERIĄ ZDJĘĆ.

Około godz. 17.30 zakończyła się też manifestacja w Grodzisku organizowana przez przedstawicieli Młodej Lewicy. Rozpoczęła się od krótkich przemówień przed ratuszem. Później, podobnie jak w Nowym Tomyślu, około 30. uczestników przeszło ulicami Grodziska, by dojść do biura posła PiS Krzysztofa Czarneckiego. Na schodach prowadzących do wejścia zapalono znicze. Incydentów nie odnotowano. 

Przypomnijmy, że na czasy pandemii nałożyły się uliczne protesty kobiet nazywane Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet. Ten ruch społeczny został zapoczątkowany w 2016 roku. Przez organizowane w ponad 200 miastach w Polsce „ czarne protesty” doprowadził do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji. Temat wrócił w 2020 i kobiety znowu wyszły na ulice protestować przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego.

AS, ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w FOTO