NewsWOLSZTYN

Od salowej po lekarzy. Ile dzisiaj zarabiają pracownicy szpitala? Mamy dane z lecznicy w Wolsztynie2 min na czytanie

0


Ile teraz zarabiają pracownicy szpitala powiatowego w Wolsztynie? Jak informuje dyrektor lecznicy, średnia płaca lekarza po specjalizacji zatrudnionego na etacie to 20 tys. 500 zł, a ponieważ średnia, to są w szpitalu tacy, którzy zarabiają dużo mniej lub dużo więcej. Etatowych lekarzy lecznica ma jednak tylko 18. Aż 78 lekarzy dyżurujących w wolsztyńskim szpitalu to lekarze kontaktowi, a dwóch szpital zatrudnia na umowy – zlecenia. Ich średnie wynagrodzenie to 100 zł na godzinę, czyli 1 tys. 600 zł za 16-godzinny dyżur. 

Warto w tym miejscu przyjrzeć się powszechnej wśód medyków praktyce trzymania kilku strok za ogon. Wielu z nich ma w jednym szpitalu etat, a w dwóch lub trzech innych – kontrakty. Na ogół na jeden dyżur tygodniowo w każdym. Przyjmując więc, że wolsztyńska lecznica nie płaci ani bardzo dobrze, ani słabo, można przyjąć, że przeciętny lekarz inkasuje etat plus jakieś cztery dyżury w każdym szpitalu, z którym ma jakąś umowę cywilno – prawną, co daje mu od 30 do 40 tys. zł. brutto miesięcznie. 

Pielęgniarki i położne w wolsztyńskiej lecznicy są w większości zatrudnione na etatach. Jest ich 179 i w przypadku ich wynagrodzeń także obowiązują „widełki”. Średnia płaca pielęgniarki w wolsztyńskim szpitalu to 6 tys. zł brutto. Na kontraktach w lecznicy pracuje 12, a na zleceniach 11 pielęgniarek. Ich średnie wynagrodzenie to 42 zł na godzinę. Wielu pracodawców nie wyraża zgody na to, by w obecnych warunkach średni personel kontraktowy pracował jednocześnie w kilku lecznicach. 

Ratownicy medyczni są najsłabiej opłacaną grupą zawodową w służbie zdrowia. Wolsztyński szpital zatrudnia 18 etatowych ratowników medycznych. Ich średnia miesięczna płaca brutto zarabiają średnio 35 zł na godzinę.

Dla porównania, pracownicy administracyjno – biurowi zatrudnieni w wolsztyńskim szpitalu zarabiają średnio 4 tys. 400 zł brutto miesięcznie, a średnia pensja salowej czy konserwatora to 3 tys. 50 zł. W przypadku sześciu osób personelu technicznego są umowy zlecenia, za które szpital płaci 17 zł na godzinę. 

RED

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News