WOLSZTYN

Trzy wezwania do osób w depresji w ciągu doby. Skutek długotrwałej izolacji czy po prostu jesień?2 min na czytanie

0

Kilka minut po północy dyżurny policji w Wolsztynie otrzymał informację o zagrożeniu życia jednej z mieszkanek Świętna. Skierowany na miejsce patrol ustalił, że interwencja dotyczy kobiety, która leczy się psychiatrycznie. Zainteresowana oświadczyła, że chciała jednie zwrócić na siebie uwagę i wcale nie zamierzała targnąć się na życie. 

Tuż po południu zaniepokojony mężczyzna poinformował policję, że otrzymuje od swojego znajomego sms-y o treści: „Pomóż”, więc obawia się o jego zdrowie i życie. Skierowany na ul. Marcinkowskiego w Wolsztynie patrol zastał pod wskazanym adresem nietrzeźwego mężczyznę w średnim wieku, który przyznał się do nachodzących go myśli samobójczych. Na miejsce wezwano pogotowie, które przetransportowało go do szpitala.

Do szpitala specjalistycznego w Kościanie trafiła także 68-letnia mieszkanka ul. Działkowej w Wolsztynie, której rodzina poinformowała, że kobieta ma myśli samobójcze. Krewni pilnowali jej do przyjazdu policji i pogotowia. Do tej interwencji doszło o godz. 21.50.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2016 r. Wielkopolska miała najniższy wskaźnik samobójstw w przeliczeniu na każde 100 tys. mieszkańców. Od tego czasu w powiecie wolsztyńskim liczba zamachów samobójczych z roku na rok rośnie, podczas gdy ich liczba w kraju statystycznie wciąż spada.

Częstym podłożem prób samobójczych i samobójstw są choroby psychiczne i stany depresyjne. Od początku pandemii psycholodzy w całym kraju zwracają uwagę na fakt, że izolacja społeczna i ograniczenia związane z próbami zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa Sars-CoV-2 mogą znacząco wpływać na obniżenie nastroju i pogłębianie się zaburzeń depresyjnych.

Współczesna medycyna i psychologia nie dysponują metodami, które byłyby w stanie zupełnie wyeliminować ryzyko. Jednak można próbować je zmniejszyć. Osoby zdiagnozowane powinny znajdować się pod stałą kontrolą lekarską Brak wsparcia medycznego i terapeutycznego może być przyczyną nawrotów zaburzenia i pogłębiania się problemów.

Szczególnie ważne jest rozpoznawanie sygnałów zwiastujących nawrót choroby, takich jak niepokój, problemy ze snem, poczucie ogólnego bezsensu, braku siły i izolowanie się od innych ludzi albo kłopoty z pamięcią. Mogą to być także bóle głowy. Osoby ze skłonnością do alkoholu i innych używek mogą zacząć ich nadużywać. Nieocenione jest spojrzenie z dystansu, dlatego pomocna jest czujność bliskich.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w WOLSZTYN