NewsNOWY TOMYŚL

Oszustwo „na kuriera” w nowotomyskiej cukierni. Straty przekraczają 700 zł2 min na czytanie

0

Oszustwo według dobrze znanego scenariusza znów się powiodło. Tym razem do przestępstwa doszło w jednej z nowotomyskich cukierni. – Kurier przyniósł przesyłkę dla jednej z pracownic firmy, której akurat tego dnia nie było w pracy – mówi st. sierż. Mariusz Majewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu. – Przesyłka była za pobraniem. Kwota do zapłaty to nieco ponad 700 zł – dodaje.

Paczkę odebrała koleżanka adresatki i zapłaciła. Z grzeczności, żeby kurier nie musiał się fatygować po raz drugi. Jakież było jej zdziwienie, gdy usłyszała, że kobieta do której przesyłka była skierowana, niczego nie zamawiała… Jak łatwo się domyślić, w paczce nie było też żadnego towaru, który byłby wart takiej ceny. Ot, trochę śmieci.

Oszustwo na kuriera jest niemal tak popularne, jak oszustwa na wnuczka. Także tu ofiara własnoręcznie oddaje oszustowi swoje pieniądze stając z nim twarzą w twarz i tylko pieniądze są znacznie mniejsze. Fałszywi kurierzy na ogół pukają do domów i mieszkań, i proszą o odebranie przesyłki za pobraniem dla sąsiada, którego akurat nie ma w domu. Kwoty na ogół nie są zbyt duże, bo oszuści bazują na ludzkiej łatwowierności i gotowości do pomocy, ale muszą się liczyć z tym, że nie każdy ma w domu większą gotówkę, którą będzie skłonny „założyć”.

– Jeśli do drzwi zapuka kurier i poprosi o odebranie przesyłki za pobraniem dla kogoś innego, a adresat nie informował, że na taką przesyłkę czeka i nie umawialiśmy się z nim na ewentualny odbiór, lepiej odmówić kurierowi – radzi Mariusz Majewski. Praca kuriera polega na skutecznym doręczaniu przesyłek do adresatów, dlatego większość firm prosi o numery telefonów odbiorców, a kurierzy kontaktują się z nimi przed przyjazdem. Niezastanie odbiorcy pod wskazanym adresem jest więc mało prawdopodobne, a może być celowe.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News