NewsREGION

Od poniedziałku szkoły zamknięte. Co z pracownikami obsługi? Decydują dyrektorzy2 min na czytanie

0

Od poniedziałku szkoły podstawowe będą zamknięte. To oznacza, że szkoły będą potrzebowały mniejszej ilości pracowników obsługi, by utrzymać budynki w czystości. Nie będzie potrzeby gotowania i wydawania posiłków, a i pracy biurowej będzie nieco mniej niż zwykle. 

– Pytania w tej sprawie i propozycje wyszły od samych dyrektorów. Przemyśleliśmy sytuację i doszliśmy do wniosku, że rzeczywiście trudno oczekiwać, by pod nieobecność dzieci w szkołach, pracownicy obsługi przychodzili do placówek i od 7 do 15 siedzieli z założonymi rękami – mówi dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Ekonomiczno – Administracyjnej w Wolsztynie, Monika Bober. – Poinformowaliśmy więc dyrektorów, że być może dobrym rozwiązaniem byłoby skierowanie części pracowników obsługi na urlopy bądź na tzw. postojowe. Podkreślam, że nie był to nakaz wobec dyrektorów, a prośba i wskazówka – dodaje.

W gminie Wolsztyn, w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych, pracuje 168 pracowników obsługi. Wśród nich są woźne, kucharki i pracownicy administracji biurowej. Część z nich, ze względu na fakt, że żłobki i przedszkola pozostają otwarte, pracuje normalnie. – Z informacji przekazanych mi przez dyrektorów szkół wynika, że w przypadku ich pracowników na ogół decyzje zapadały po ustaleniach z samymi zainteresowanymi – mówi Monika Bober. W wielu przypadkach zaplanowane zostały przeróżne prace, m. in. porządkowe, do których pracownicy obsługi zostaną zaangażowani. – Nie ma przeszkód, by w tej sytuacji dyrektor za zgodą pracownika wyznaczył mu inne zadnia, niż te, które wykonuje na co dzień – podkreśla.

– Tak, jak wiosną, dałem swoim pracownikom wybór. Ci którzy chcieli pracować zajmą się m.in. porządkowaniem strychów i sprzątaniem po remoncie świetlicy i malowaniu klasy, na które wykorzystamy czas nieobecności uczniów. Ci, którzy chcieli w tym czasie wykorzystać urlop czy pójść na postojowe, mogą z tej możliwości skorzystać – mówi Mariusz Urban, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolsztynie z filią w Tłokach. 

Zdalne nauczanie będzie trwało do 29 listopada. Do tego czasu uczniowie na pewno nie wrócą do szkół. Niewykluczone jednak, że termin ten zostanie przedłużony. 

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News