GRODZISKNews

Przyczyna śmierci ciężarnej kobiety nieznana. Prokuratura nie wyklucza rozszerzenia śledztwa w kierunku narażenia życia dziecka2 min na czytanie

0

Jak informował już Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, która prowadzi śledztwo w tej sprawie, 24-letnia mieszkanka powiatu grodziskiego zmarła we wtorek (6.10.) w szpitalu w Poznaniu. Kobieta była w dziewiątym miesiącu ciąży, tuż przed porodem, gdy zasłabła w domu. – Pogotowie przewiozło ją do Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, gdzie zmarła. Nie udało się uratować także dziecka – mówił Przedwczoraj (13.10.) prokurator Wawrzyniak.

– Przeprowadzona wczoraj (14.10) sekcja zwłok nie dała odpowiedzi na pytanie, dlaczego kobieta zmarła. Konieczne jest przeprowadzenie szeregu dodatkowych badań, m. in. histopatologicznych i toksykologicznych, których wyników możemy się spodziewać najwcześniej za dwa miesiące – podkreśla prokurator. – To typowa sprawa o ewentualny błąd w sztuce medycznej. Prowadzimy sporo takich spraw i zawsze są one bardzo skomplikowane. Śledztwo będzie bardzo skrupulatne i wszechstronne. Weryfikujemy wszelkie okoliczności śmierci kobiety i podjęte wobec niej działania medyczne pod kątem narażenia jej na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia oraz nieumyślnego spowodowania jej śmierci – wyjaśnia.

Prokurator Wawrzyniak dodaje, że jednym z aspektów sprawy jest śmierć nienarodzonego dziecka. – Prawdopodobnie, w kontekście przeprowadzonych działań medycznych, śledztwo będzie prowadzone także w kierunku narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia dziecka – przyznaje Łukasz Wawrzyniak, który jeszcze dwa dni temu mówił wyłącznie o narażeniu i nieumyślnym spowodowaniu śmierci matki.

Według orzecznictwa Sądu Najwyższego pełna prawnokarna ochrona zdrowia i życia przysługuje

dziecku nienarodzonemu nie tylko od rozpoczęcia porodu naturalnego lub od podjęcia pierwszej czynności medycznej zmierzającej do przeprowadzenia cięcia cesarskiego na żądanie kobiety, ale także od zaistnienia medycznych przesłanek konieczności przeprowadzenia cięcia cesarskiego lub innego alternatywnego zakończenia ciąży.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK