GRODZISKNews

40 lat temu zginął w trakcie brutalnej pacyfikacji. Mieszkańcy do dziś o nim pamiętają1 min na czytanie

GRODZISK - 40 lat temu zginął w trakcie brutalnej pacyfikacji. Mieszkańcy do dziś o nim pamiętają - myregion

Zbliża się 40 rocznica tragicznych wydarzeń w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach, gdzie podczas brutalnej pacyfikacji w grudniu 1981 roku komunistyczni funkcjonariusze zastrzelili 9 górników, w tym Zenona Zająca, mieszkańca gminy Rakoniewice. 

Pochodzący z Cegielska 22-latek wyjechał na Śląsk za pracą. Uczył się zawodu, pracował. W rodzinne strony wrócił w trumnie. Pochowany na rostarzewskim cmentarzu górnik doczekał się pamiątkowej tablicy przy szkole podstawowej w Rostarzewie, której jest absolwentem, skweru Zenona Zająca na rynku oraz izby pamięci w rostarzewskim ratuszu. Co roku, podczas obchodów kolejnej rocznicy upamiętniającej ofiary Stanu Wojennego i masakry w kopalni „Wujek”, w Rostarzewie organizowane są uroczystości związane z tym tragicznym wydarzeniem. Włączają się w to uczniowie, mieszkańcy, a także działający na naszym terenie członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek”. 

Planowane jest m.in. bezprecedensowe wydarzenie, jakim będzie rajd rowerowy z Rostarzewa do Katowic (350 km), podzielony na etapy, który upamiętni dziewięciu zabitych górników, w tym Zenona Zająca. Planowany termin naszego przedsięwzięcia pn. “Rowerami do Wujka” to 26 września – 3 października. przy pełnej akceptacji i wsparciu dyrektora Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. W rajdzie udział wezmą przedstawiciele samorządu lokalnego i szkoły. – Chciałbym, żeby udział wzięło 9 osób, by każda z nich złożyła w ten sposób hołd jednemu górnikowi. Jak będzie finalnie – zobaczymy – mówi burmistrz Rakoniewic, Gerard Tomiak.

opr. ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK