NewsWOLSZTYN

Radna o przystanku: Dwa lata interweniujemy, a dzieci toną w błocie! Co na to starosta?2 min na czytanie

News - Radna o przystanku: Dwa lata interweniujemy, a dzieci toną w błocie! Co na to starosta? - myregion

Radna gminy Przemęt Hanna Dobijata stwierdziła, że mimo licznych interwencji w sprawach inwestycji powiatowych mieszkańcy nie mogą się doprosić wykonania prac, które poprawiłby ich bezpieczeństwo i komfort życia. Jedną z nich jest utwardzenie pobocza przy przystanku autobusowym w Kluczewie (gm. Przemęt).

Jak podkreśliła radna, podczas złej pogody dzieci z przedszkola i klas 1- 3 z Kluczewa „toną w błocie”. – Fakt ten absolutnie nie martwi i nie przekonuje władz powiatu do zajęcia się naszym problemem. Interweniujemy w tej sprawie już od 2019 r. – mówiła przypominając, że prośby mieszkańców były najpierw ignorowane, potem powiat obiecywał wykonanie kalkulacji i szukanie środków.

– Kolejna interpelacja natchnęła władze powiatu do wyrażenia zgody, aby to gmina wykonała na swój koszt dokumentację projektową i zadanie, a zarząd powiatu przekaże na ten cel kostkę brukową. Wieś Kluczewo też ma w swoich zasobach kostkę brukową i chętnie przekaże ją władzom powiatu na wykonanie tego zadania – stwierdziła radna podkreślając, że kostka to najtańszy element inwestycji. – Dlaczego znowu nasza gmina ma zająć się zadaniem, które leży w zakresie działania powiatu? Skoro powiat nie chce realizować swoich zadań i nie czuje potrzeby reagowania na problemy swoich mieszkańców, to może w ogóle nie jest potrzebny… Czy wygospodarowanie środków na utwardzenie 50 m pobocza przekracza możliwości finansowe władz powiatu? – pytała twierdząc, że sytuacja jest żenująca a mieszkańcom Kluczewa pozostaje mieć nadzieję, że „wyasfaltowane i utwardzone wolsztyńskie pobocza nie zasłonią władzom powiatu problemów małych miejscowości”.

Starosta Jacek Skrobisz odpowiada, że powiat zaproponował przekazanie kostki, a gmina zgodziła się inwestycję wykonać, ale nie dopełniła związanych z nią formalności, bo nie złożyła projektu w celu przeprowadzenia uzgodnień i nie podała nazwy zadania. Dlatego rada powiatu nie podjęła uchwały o przekazaniu zadania gminie Przemęt oraz materiałów. – Jednakże to gmina odpowiada za dowóz dzieci do szkoły i to gmina usytuowała przystanek właśnie w tym miejscu, stawiając wiatę przystankową bez utwardzenia nawierzchni na przystanku – mówi starosta. – W związku z tym powiat nie poczuwa się do odpowiedzialności, aby utwardzić przystanek. Informuję jednocześnie, że wokół przystanku nie ma oznakowania poziomego świadczącego, że korzystają z niego dzieci. Nie został też złożony w tej sprawie do starostwa projekt organizacji ruchu – dodaje.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News