GRODZISKNews

Święto latawca pod Grodziskiem. „To symbole radości i wolności od zmartwień”5 min na czytanie

GRODZISK - Święto latawca pod Grodziskiem. „To symbole radości i wolności od zmartwień” - myregion

W pierwszą niedzielę sierpnia w Kotuszu po raz pierwszy odbyło się Święto Latawca. Przy bazie noclegowej, czyli tzw. starej szkol odbył się festyn pod znakiem kolorowych latawców. Rozpoczął się rajdem rowerowym z Kamieńca, którego uczestnicy brali także udział w zabawie w Kotuszu. W organizację święta zaangażowane było Centrum Kultury i Biblioteka w Kamieńcu, Leśnictwo Kotusz i Gmina Kamieniec we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną i Radą Sołecką w Kotuszu, Anilandią i Fundacją AnimLove. Odbyło się mnóstwo konkursów, te sprawnościowe prowadzili strażacy z OSP Kotusz, którzy zabierali tez chętne dzieci i młodzież na przejażdżki wozem strażackim po okolicy.

Te najważniejsze konkursy dotyczyły latawców, jeden wyłonił najpiękniejszy latawiec, drugi najskuteczniejszy, czyli taki, który najdłużej utrzymał się powietrzu. W czasie festynu odbywały się różne warsztaty plastyczne i malowanie buziek. Można było zrobić sobie samemu latawiec i od razu wypróbować go na górce. Wszyscy uczestnicy konkursu testowali swoje dzieła na podwyższeniu przy kościele. Piękna słoneczna pogoda i silny wiatr pomagały startującym w zabawie. Kolorowe latawce furkotały w powietrzu pod malowniczymi chmurami i błękitnym niebem. Zabawa udała się znakomicie, wiele osób próbowało puścić swój latawiec. 

– Te kolorowe latawce na naszym niebie to symbol radości i uwolnienia od zmartwień i trosk życia codziennego – stwierdziła Małgorzata Stachowiak, dyrektor CKiB w Kamieńcu. – Jestem pewna, że to święto stanie się tradycją i będzie co roku powtarzane w tych urokliwym miejscu, jakim jest Kotusz – dodała. Puchary zdobyte w różnych konkurencjach wręczali Piotr Halasz, wójt Kamieńca i Stefan Strażyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Kamieńcu. Dla uczestników zabawy przygotowano pyszną zupę, kiełbaski, napoje i ciasta, którymi częstowała pani sołtys z z wolontariuszkami. Dzieci bawiły się na dmuchańcach i „Kocim Baliku”, dorośli startowali w konkurencjach sprawnościowych i na strzelnicy, gdzie nad zawodami czuwali członkowie miejscowego LOK-u. 

Fundacja AnimLove przygotowała kącik porad na temat postępowania ze zwierzętami. Dzieci mogły także uczestniczyć w „oprowadzankach” konnych, na których mogły bliżej poznać te piękne zwierzęta. Atrakcji było co niemiara, wszystkie darmowe dla uczestników, pogoda dopisała, humory również, a co najważniejsze wiatr, który pozwolił unieść się latawcom do góry i szybować nad Kotuszem i zebranymi mieszkańcami. Dyrektor CKiB zaprosiła wszystkich na kolejne atrakcje przygotowane przez placówkę. Najbliższe to II Kamienieckie Dni Kultury, które odbędą się w dniach 27-28 sierpnia.

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK