GRODZISKNews

2021 rok Rokiem Kobiet w Grodzisku. Taką decyzję podjęli radni2 min na czytanie

GRODZISK - 2021 rok Rokiem Kobiet w Grodzisku. Taką decyzję podjęli radni - myregion

Pomysłodawczynie uchwały, radne Anna Koza, Anita Fabiś-Palicka, Danuta Grzanowska, Izabela Drgas, Karolina Nadobnik i Zofia Bartkowiak, chcą upamiętnić sylwetki wybitnych mieszkanek Grodziska Wlkp i całej gminy i mówić o aktywnych kobietach, które dziś działają. 

– Idea projektu nawiązuje do historycznych wydarzeń – mówi radna Anita Fabiś-Palicka.- Dokładnie 100 lat temu konstytucja z marca 1921 roku formalnie potwierdziła to, co już stało się w 1919 roku, kiedy to po raz pierwszy kobiety głosowały i zostały wybrane do Sejmu. W setną rocznicę chcemy przypomnieć ważne dla naszej gminy kobiety – wyjaśnia radna. – Rozglądamy się również wokół i doceniamy panie, które działają na rzecz swoich społeczności w naszej gminie – tłumaczy Fabiś – Palicka. 

Radna wyjaśnia, że uchwała zakłada różne formy działania na rzecz kobiet – od broszury upamiętniającej zasłużone mieszkanki gminy, poprzez wykłady, warsztaty, spotkania, na kursach kończąc. Zaznacza również, że inicjatywy nie mają mieć sztywnego charakteru, a mają być potraktowane bardziej na luzie. – Na razie nie zdradzamy szczegółów, bo nie jesteśmy pewne, co będzie można zrealizować – mówi radna. – Ale finansowanie przedsięwzięcia chcemy zapewnić dzięki pisanym przez nas projektom. Jeżeli obostrzenia potrwają dłużej, naszą inicjatywę przeniesiemy do przestrzeni online – dodaje Fabiś – Palicka. 

Rok Kobiet to idea mająca na celu integrację kobiet, budowanie poczucia kobiecej siły i solidarności – wyjaśnia współtwórczyni uchwały.- To przekaz dla młodszych pokoleń, by wiedziały, że nie tylko mężczyźni budowali tożsamość naszego regionu. Okazuje się, że w Grodzisku nie ma żadnej ulicy nazwanej kobiecym imieniem czy nazwiskiem. Jest jedynie plac św. Anny, ale ona grodziszczanką nie była – zauważa Anita Fabiś- Palicka. 

Radna zachęca wszystkie kobiety do współpracy. – Projekt zakłada, że będziemy współpracować z liderkami lokalnych społeczności w gminie, będziemy pokazywać panie, które mogą być inspiracja dla innych. Mamy pomysły, wsparcie rady i burmistrza, więc niebawem ogłosimy więcej szczegółów – kończy współtwórczyni Roku Kobiet w Grodzisku. 

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK