GRODZISKNews

15 turbin do końca roku. Pod Kamieńcem rozpoczęła się wielka inwestycja2 min na czytanie

GRODZISK - 15 turbin do końca roku. Pod Kamieńcem rozpoczęła się wielka inwestycja - myregion

W gminie Kamieniec powstaje farma wiatrowa, a na horyzoncie pojawiły się już pierwsze turbiny. Plan jest taki, by do końca roku stanęło ich 15. Do połowy 2022 mają być podłączone do linii energetycznych prowadzących do punktu odbioru w Grodzisku. Turbiny wiatrowe są instalowane przez firmę CJR Renewables. Wytworzony przez nie prąd będzie wysyłany linią średniego napięcia od farmy wiatrowej do punktu odbioru przy ul. Nowotomyskiej w Grodzisku Wlkp. GPZ będzie w ramach tej inwestycji zmodernizowany. Farma wiatrowa będzie miała całkowitą pojemność 30 MW.

– Cieszymy się z tego przedsięwzięcia, to dla gminy znaczny zastrzyk finansów. Kwota z podatków wyniesie ok 1,5 miliona złotych rocznie, to podwojenie naszego dotychczasowego budżetu na inwestycje. Badania na temat potencjału naszych terenów pod budowę takiej farmy inwestor prowadził już od 2003 roku. Przez lata sprawdzano jaka jest tzw. róża wiatrów i czy taka inwestycja będzie na tym terenie opłacalna – mówi Piotr Halasz, wójt Kamieńca.

Dodatkowo przy tworzeniu inwestycji powstanie ponad 7 km dróg technologicznych, zmieni się infrastruktura wokół terenu, na którym staną turbiny. Są one w znacznym oddaleniu od zabudowań i także miedzy nimi są duże odległości. Jak informuje wójt, są prowadzone rozmowy na temat wsparcia ze strony inwestora energetycznego budowy drogi z Kowalewa do Wolkowa.

Hiszpańska firma EDP Renewables – właściciel farmy wiatrowej w gminie Kamieniec, jest światowym liderem w sektorze energii odnawialnej i trzecim co do wielkości producentem energii wiatrowej. Energia elektryczna uzyskana z energii wiatru jest uznawana za czystą, gdyż wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa. Energetyka wiatrowa to rodzaj energetyki wykorzystującej do produkcji prądu elektrycznego energię wiatru. Od 2015 roku jest to w kraju największa gałąź elektroenergetyki opartej na odnawialnych źródłach energii . EDP Renewables zarządza największą farmą wiatrową w Polsce, która działa od 2009 r w Margoninie. Składa się z 60 wiatraków o łącznej mocy 120 MW, co pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne 90 tys. gospodarstw domowych.

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK