NewsREGION

13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej2 min na czytanie

News - 13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - myregion

Starosta wolsztyński Jacek Skrobisz, wicestarosta Mariusz Silski i przewodniczący rady powiatu Janusz Mrozkowiak złożyli dziś kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katynia przy ul. 5 Stycznia oraz pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Katynia na cmentarzu przy ul. Lipowej. W południe kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Zbrodni Katyńskiej w Grodzisku Wielkopolskim złoży burmistrz Piotr Hojan.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest on obchodzony w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD.

Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Motywy tej zbrodni były czysto polityczne, a wśród ofiar byli oficerowie Wojska Polskiego, Policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele i prawnicy.

Polskich jeńców rozstrzelano na podstawie uchwały Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii z 5 marca 1940 r. Decyzję podpisali wszystcy członkowie Biura Politycznego – Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa, Mikojana, Kalinina, Kaganowicza i Berię. Transporty śmierci z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku ruszyły 3 kwietnia. Egzekucje trwały od kwietnia do maja, a ofiary ginęły od pojedynczego strzału w głowę i grzebane były w bezimiennych zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje.

Trzy lata później, 13 kwietnia 1943 r., Niemcy podali informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu, a po dwóch dniach radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 roku podczas zajmowania okolic Smoleńska.

Próby wyjaśnienia sprawy przez rząd polski doprowadziły do zerwania przez Kreml stosunków z Polską. Wersję o hitlerowskiej eksterminacji Polaków dekady upowszechniała propaganda sowiecka, a wraz z nią władze PRL-u

50 lat po masowym mordzie – 13 kwietnia 1990 r., Związek Radziecki oficjalnie przyznał się do popełnienia zbrodni, a Michaił Gorbaczow przekazał Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News